asertywność kiko

Asertywność bez tajemnic

Asertywność jest ostatnio terminem modnym i powszechnie używanym. Nie wszyscy jednak wiedzą, co dokładnie oznacza. Tymczasem…

pod tym pojęciem kryje się umiejętność stawiania granic – najlepszy sposób na życie w dobrych relacjach zarówno z innymi jaki w zgodzie z samym sobą.  Na szczęście asertywność nie jest zakodowana w naszych genach. Możemy uczyć się jej  przez całe życie. Potrzebujemy do tego odpowiednich narzędzi , zapału i wytrwałości.

 Co to jest asertywność ?

Bycie asertywnym to wyrażanie w nieagresywny, lecz stanowczy sposób własnego zdania i emocji oraz poszanowanie swoich praw, przy równoczesnym poszanowaniu praw i poglądów innych ludzi.  Asertywność oznacza, iż postępuje się zgodnie z własnym wewnętrznym systemem wartości,  z własnymi przekonaniami i uczuciami

Gdy zadaję to pytanie  na szkoleniach często słyszę: „to umiejętność mówienia nie”, rzadziej „to umiejętność mówienia tak”…- mówi Jowita Kuc, Trenerka z wieloletnim doświadczeniem – Na pewno jest to umiejętność – nie ulega to żadnej wątpliwości.  Ma ona swoje techniki, schematy. Można jej się nauczyć tak jak uczymy się nowego języka czy grania na instrumencie muzycznym”.

Zachowanie asertywne pozwala nam na mówienie wprost, tego, co czujemy i myślimy. Takie zachowanie daje nam poczucie spójności z własnymi poglądami i potrzebami. Każdy ma prawo do dbania o samego siebie, i nie ma w tym niczego złego.

Bycie asertywnym polega na tym, by zamiast krzyknąć na kogoś, wyrazić swoją złość mówiąc „Jestem na ciebie zła, za to, co robisz!”. W ten oto  sposób nie obrazimy nikogo, ale też nie musimy udawać, że nie jesteśmy źli. Złość jest uczuciem, które często nam towarzyszy i jest zupełnie naturalne, że możemy  jej doświadczyć. Natomiast bycie asertywnym pozwoli nam glowna-asertywnoscw konstruktywny sposób tę złość wyrazić. W ten sposób  nie zranimy  drugiej osoby, a przy okazji będziemy mieli poczucie, że zachowaliśmy się słusznie i z godnością.

Asertywność niesie za sobą prawdomówność, szczerość w stosunku do siebie i innych. Buduje kontakt czysty, partnerski, bez lęku, obaw, udawania. Nie muszę kłamać, robić czegoś wbrew sobie, udowadniać swoich racji, postaw, po to by podtrzymać relację. Mówię o tym co czuję, co myślę, bez konieczności przekonywania. To co mówię, co czuję, co myślę jest moje i to jest właściwe. To jest moje zdanie, ja czuję właśnie to.  Inni mogą  mieć swoje i czuć w tej sytuacji zupełnie coś innego, i to też jest w porządku. Nie muszę wchodzić w jałowe dyskusje, udowadniać kto ma rację. Ale kiedy trzeba bronię swoich granic, nie wpuszczam na swoje podwórko tych, którzy, np.: „wiedzą, co dla mnie najlepsze”. Nie ulegam, nie spełniam cudzych oczekiwań, ale też nie narzucam swojego.

Postępuję w zgodzie ze sobą i podejmuję swoje własne decyzje i ponoszę ich konsekwencje. Kiedy chcę być asertywna – jestem, kiedy nie chcę zachowywać się asertywnie, w zgodzie ze sobą , robię np. coś dla kogoś, bo tak zdecydowałam jako osoba dorosła – to nadal jest to zachowanie asertywne. Decyzja wypływająca ze mnie jako dorosłego, nie z wdrukowanych nakazów, zakazów, obaw czy lęków jest moją decyzją, która wpisuje się w postawę asertywną, o ile idzie za tym poszanowanie godności i praw innych osób – przekonuje Jowita Kuc.

Dlaczego warto być asertywnym

Trudno jest przecenić znaczenie asertywności w codziennym życiu. Umiejętność ta w pracy pomoże nam lepiej budować swoją karierę, w życiu towarzyskim, zbudować lepsze relacje z innymi i wreszcie znacząco ograniczyć ilość stresu. Ludzie bardzo różnią się pod względem zdolności do bycia asertywnymi i nierzadko rozwijają się w kierunku znacznej uległości lub znacznej roszczeniowości wobec innych.  Niewątpliwie osoby, które potrafią być asertywne są bardziej zadowolone z siebie, z relacji z innymi ludźmi i ogólnie cieszą się lepszym zdrowiem psychicznym. W dużej mierze jest tak dlatego, że potrafią zadbać o to co dla nich ważne, nie narażając przy tym na szwank swojego otoczenia.

Bycie asertywnym oznacza także umiejętność przyjmowania i wyrażania krytyki, pochwał i innych opinii, umiejętność reagowania w sposób nieuległy, w tym odmawiania. Postawa asertywna zwykle towarzyszy ludziom, którzy posiadają adekwatny do rzeczywistości obraz własnej osoby (tego kim są), a w związku z tym stawiają sobie realistyczne cele i w znacznej mierze wykorzystują swoje możliwości. Nie podejmują się zbyt trudnych zadań przez co nie narażają się na frustrację i krytykę otoczenia.   

 

Jeżeli masz już dosyć bycia ofiarą, męczy Cię uleganie wpływom lub presji innych osób, chcesz zmienić na lepsze relacje, chcesz nauczyć się bronienie swoich racji, przećwiczyć mówienie „NIE” oraz „TAK” w sposób asertywny,  być równorzędnym partnerem w relacji, weź udział w szkoleniuAsertywność  bez tajemnic”. Podczas szkolenia m.in.: możesz nauczyć się i przećwiczyć asertywną komunikację,  asertywnie przyjmować krytykę i pochwały, dowiesz jak skutecznie komunikować się z innymi.

Dowiedz się więcej ->