dress code wizerunek kiko
wizerunek kiko_mini
18 marca 2019

Profesjonalny wizerunek w pracy

Wiosna nadchodzi! To dobry moment, żeby przypomnieć sobie zasady  i spojrzeć nowym okiem na profesjonalny wygląd. Sprawdź rady i zasady dotyczące profesjonalnego wizerunku i dress-codu.

„Jak cię widzą, tak cię piszą” – to powiedzenie od lat nie traci na aktualności. Już w starożytności konkretne typy ubioru przypisywane były odpowiednim warstwom społecznym, a w czasach współczesnych często określają przynależność do wybranych grup zawodowych. Świadome kreowanie własnego wizerunku pozwala przekazywać zaplanowane przez nas komunikaty, niezależnie od tego, w jakiej branży pracujemy.

W kontaktach zawodowych i biznesowych wizerunek jest szczególnie istotny, gdyż w ogromnym stopniu decyduje o tym, jak patrzą na nas inni. Bez względu na to, jak wspaniałe mamy CV, jak wielką wiedzę i doświadczenie posiadamy, negatywne wrażenie spowodowane nieodpowiednim wyglądem, może zniweczyć nasze szanse na awans. Również w zawodach, gdzie na pierwszy rzut oka mogłoby wydawać się, że mamy niewiele pola do popisu w zakresie ubioru, jak np: lekarze, pielęgniarki, lekarze weterynarii, mamy bardzo duży wpływ na wizerunek, wygląd i ma on ogromne znaczenie dla klientów, pacjentów, współpracowników.

dress code kobieta kiko edu

Pierwsze wrażenie możesz zrobić tylko raz

Odpowiedzialny za to jest tzw. efekt pierwszego kontaktu. Według psychologów społecznych podczas pierwszego spotkania około 90% informacji o nas przekazywanych jest przez czynniki pozawerbalne. W ciągu pierwszych 7 sekund stereotypy związane ze sposobem zachowania, mową ciała i wizerunkiem warunkują to, jak jesteśmy i będziemy postrzegani w przyszłości.

Nasze umiejętności, wiedza, kompetencje czy doświadczenie są oczywiście dla pracodawcy, klientów, kontrachentów bardzo ważne. Jednak to, jak się prezentujemy, nasz ubiór, ogólne wrażenie czy atrakcyjność fizyczna w dużej mierze decyduje o tym, jak postrzegają nas przełożeni, partnerzy biznesowi czy współpracownicy. Na podstawie wyglądu inne osoby nieświadomie wyrabiają sobie opinię o nas, naszym stosunku do pracy i obowiązków, a nawet o osobowości.

Jeśli oczekujemy, aby postrzegano nas profesjonalnie, należy zadbać o szczegóły, takie jak: garderoba, dodatki, fryzura czy makijaż. Wszystkie te starannie dobrane elementy, świadczą o naszym dobrym guście i poważnym stosunku do pracy.

dress code garnitur broda

Biurowy i profesjonalny dress code, czyli dlaczego szafa w pracy jest taka ważna

Dress code, to krótko mówiąc spisane lub umowne zasady, dotyczące stroju danej grupy społecznej czy zawodowej. Wiele organizacji i firm we współczesnym biznesie charakteryzuje się swoim dress codem. Zależy on od branży, wielkości przedsiębiorstwa, kultury organizacyjnej, a przede wszystkim zajmowanego stanowiska.

Nasz strój powinien być wyrazem szacunku dla klientów, przełożonych, interesantów i współpracowników. Regulacjom (zazwyczaj w formie wytycznych) podlegają najczęściej ubiór i obuwie, ale spotykane są również przepisy dotyczące fryzury, makijażu i dodatków. Do firm restrykcyjnie podchodzących do wyglądu należą przede wszystkim te, w których pracownicy mają bezpośredni kontakt z kontrahentami. Czasami nie dostajemy gotowego, spisanego zakresu norm  w organizacji lub typowego dla branży w której pracujemy. Wówczas dobrze jest przyjrzeć się jak o swój wizerunek dbają inni eksperci lub liderzy z naszej branży, dziedziny  i wybrać te elementy wizerunku, które najbardziej nam odpowiadają.

Współczesny dress code najczęściej kojarzony jest ze sformalizowanym strojem biznesowym. Może on jednak łączyć wymagania pracodawcy, branży z naszym indywidualnym stylem. Ważna jest tu przede wszystkim umiejętności dobrania stroju do warunków fizycznych, okoliczności oraz zajmowanego stanowiska. Tam, gdzie polityka ubioru nie jest ściśle narzucona i skodyfikowana, najkorzystniej kierować się intuicją i zmysłem obserwacji.

dress code meeting business

Prostota, umiar i elegancja

W praktyce oznacza to unikanie strojów zbyt ekscentrycznych i wyzywających. Podstawą profesjonalnego wizerunku biznesowego jest styl klasyczny, który powinien łączyć zasady etykiety i indywidualny styl pracownika. Wizerunek w pracy, w biurze powinien być dość neutralny. Wymagany strój powinien być skromny, czysty, schludny, klasyczny i elegancki. Kluczem do profesjonalnego wyglądu biznesowego jest spójność dodatków i poszczególnych elementów ubioru.

Strój powinien być dostosowany do stanowiska, wymogów przełożonego, wizerunku i polityki firmy. Stonowane kolory, harmonijnie do siebie dobrane, podkreślone eleganckimi dodatkami, których również nie może być za dużo, dodadzą nam powagi.

Autoprezentacja i wizerunek kiko edu

Zasady kreowania wizerunku, o których warto pamiętać

 • Dobór stroju zależy od stanowiska, rodzaju pracy, branży, wydarzenia w danym dniu, ale także figury, typu urody i tego co lubimy.
 • Bluzka koszulowa i marynarka sprawdzą się podczas formalnych spotkań, ale na co dzień można je zastąpić gładkim topem, golfem lub swetrem typu „bliźniak”.
 • Bez względu na porę roku, ramiona zawsze powinny być zakryte.
 • W żadnym wypadku bielizna nie powinna być widoczna spod ubrania.
 • Panie o obfitych kształtach powinny unikać opiętych fasonów, przy dużym biuście poleca się bluzki kopertowe i dekolty w szpic, mały biust lubi jasne kolory i poziome paski.
 • Spódnica powinna być prosta, pozbawiona koronek, falban i sięgać kolan. Odpowiednia długość to (przy rękach wyciągniętych wzdłuż ciała) do najdłuższego palca ręki. Odpadają długie fasony oraz miniówki. Spódnicę można zastąpić eleganckimi spodniami.
 • Najkorzystniejsze barwy to brązy, szarości, beże, stonowane pastele. Można wybrać granat lub inne odcienie niebieskiego, bo jak wykazują badania kojarzą się one z zaufaniem i profesjonalizmem.
 • Buty powinny być zawsze czyste, zadbane i dobrej jakości.
 • Niedopuszczalne jest, dla mężczyzn, noszenie w pracy krótkich spodenek, bermudów.
 • Dla kobiet w wielu firmach obowiązkiem jest noszenie rajstop.
 • Niewskazany jest zbyt ostry makijaż, nadmiar biżuterii i dodatków.
 • U mężczyzn natomiast niedopuszczalne są: zaniedbane i brudne buty albo sandały czy adidasy do garnituru na oficjalne spotkanie, źle zawiązany lub poplamiony krawat, niewyprasowane, wymięte ubranie , niedopasowane skarpetki, które powinny być dobrane do koloru spodni lub butów. Jako, że trendy w ubiorze, i to co jest akceptowane lub nie, zmieniają się bardzo szybko to o adidasach  do garnituru i skarpetkach, zarówno dla pań, jak i dla panów, napiszemy oddzielnie.

trampki_pexel_pixaby

Niezależnie od tego, w jakiej branży pracujemy i jak dużą mamy swobodę w wyborze ubioru, należy zadbać o wiarygodność i spójność wizerunku.

Pamiętajmy zawsze o zasadzie harmonii między naturalnymi warunkami, osobowością, a charakterem wykonywanej pracy. Warto więc postawić na to, aby nasz profesjonalny wizerunek był przyjazny i ułatwiał kontakty z otoczeniem.

Powodzenia! :)