wakacje rozwój osobisty i zawodowy
wakacje to świetna okazja do refleksji i samorozwoju
20 lipiec 2021

Wakacje. Czas odpoczynku. A może szansa na rozwój?

Sezon wakacyjny w pełni. To bardzo dobry czas by zatrzymać się, wypocząć i przez chwilę skupić w pełni na sobie. To dobry moment by zadbać o siebie i rozwój osobisty. Sprawdź jak możesz wykorzystać ten czas.

Jak spożytkować czas wakacyjny dla rozwoju osobistego i zawodowego w najbardziej skuteczny sposób? Tak by po wakacjach ruszyć z energią i siłą do nowych wyzwań.

W codzienności wypełnionej zadaniami w pracy najczęściej brakuje czasu na zastanowienie się nad osobistymi sprawami. Za to podczas urlopu szum morza, świergot ptaków, powiew wiatru i inne odgłosy natury sprzyjają pogłębionej refleksji. W tym okresie warto się zregenerować i zastanowić nad swoimi priorytetami po to, żeby przygotować się do wejścia w zadania zawodowe z nową energią.

Z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) „Polska na tle innych krajów” wynika, że Polacy pracują więcej, a zarabiają mniej i żyją krócej w porównaniu ze średnią europejską.

Mając świadomość tych faktów, tym bardziej warto przyjrzeć się swojemu funkcjonowaniu w kontekście równowagi między życiem osobistym a zawodowymMoże zatem masz ochotę na małe ćwiczenie?

Ćwiczenie idealne na urlop i wakacje? Zapraszamy :) 

Potrzebujesz do niego tylko kartki, długopisu i listy następujących pytań:

 • Co jest dla mnie ważne w tym momencie życia?wakacje to świetna okazja do refleksji i samorozwoju
 • W czym się spełniam?
 • Z czego czerpię największą przyjemność?
 • Co stanowi dla mnie wyzwanie na tym etapie życia?
 • Co chcę dawać innym od siebie?
 • Jakie mam talenty?
 • W jaki sposób mogę wykorzystywać w pełni swój potencjał?

Do tych pytań można podejść na różne sposoby.

1. Pierwsza metoda to po prostu zadanie sobie ich w myślach i wsłuchiwanie się w odpowiedzi, które pojawia się w naszej głowie. Chwile na plaży, łące, szlaku górskim lub obserwowanie przepływających obłoków to doskonałe sytuacje do podążania za takim monologiem wewnętrznym.

2. Drugą metodą może być szczegółowe zebranie i opracowanie wszystkich pojawiających się odpowiedzi, np. w taki sposób:

 1. Znajdź moment, w którym możesz się wyciszyć i wprawić w dobry nastrój. Otoczenie przyrody będzie Twoim sprzymierzeńcem w tym zadaniu.
 2. Zadaj sobie pytania zaproponowane powyżej (możesz odpowiedzieć na wszystkie lub tylko wybrane albo rozszerzyć/zmodyfikować tę listę).
 3. Wypisz wszystkie odpowiedzi, jakie przychodzą Ci do głowy. Pozwól sobie na każdy pomysł: naiwny, fantazyjny, wzniosły, trywialny, praktyczny, nieprawdopodobny. Zapisz wszystko bez cenzurowania swoich myśli.
 4. Zrób hierarchię wypisanych elementów (polecamy graficzną formę piramidy) lub rozrysuj zależności między nimi.

We wszystkich wariantach na zakończenie ćwiczenia warto zapisać sobie kluczowe odpowiedzi i końcowe wnioski. Gdy dotrzesz do tego, co jest dla Ciebie obecnie ważne, w łatwy sposób będziesz mógł/mogła zestawić z tym swoje bieżące cele osobiste i zawodowe.

Warto jak najwcześniej zadbać o spójność swoich celów i poczucie wewnętrznej równowagi.

Jak wynika z najnowszych badań, osoby z najsilniejszym poczuciem sensu i znaczenia własnego życia wykazują aż o 30% mniejsze ryzyko śmierci (A. Steptoe, A. Deaton, A.A. Stone, Subjective wellbeing, health and ageing, 2014). Poczucie sensu możemy wzmocnić dzięki zdobyciu większej świadomości swoich potrzeb, celów, motywacji i priorytetów, a następnie poukładaniu i uspójnieniu tych elementów w naszych codziennych działaniach.

Pierwszym krokiem do tego może być wykonanie ćwiczenia zaproponowanego w tym wpisie.

Życzymy Ci inspirujących odkryć! :)